Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Avatar prezidentem?

13. 12. 2012 19:55:23
Znáte tenhle o prezidentských kandidátech? Sejde se Avatar, Japonec, Němec a Žid... Ne, tohle nebude vtipné, ale vážné. Protože jde o vážnou věc, kterou první přímá volba prezidenta bezpochyby je. Takže k tomu avatarovi. Znáte vůbec význam tohoto slova?

www.vladimirfranz.cz

Co říká Wikipedia? Termín avatár pochází z hinduismu - v sanskrtu toto slovo znamená sestup a přeneseně vtělení (inkarnace) - obvykle božské bytosti do fyzického těla za zvláštním účelem. Nejčastěji je používán pro Višnua. Devátým avatárem Višnuovým byl Buddha. Ke vtělení, zvanému avatár, nemusí dojít jen při narození, nýbrž i v průběhu života, když je někdo určitým nehmotným způsobem zmocněn, tj. obdařen komplexem vlastností, připisovaných dané božské inteligenci.

My sice máme toto slovo spojené spíše s modrými obludkami z oscarového filmu a národní šprýmaři je vztáhli na Vladimíra Franze. Muzikanta, právníka, člověka považovaného za nepolitického a nepravděpodobného kandidáta. A mimo jiné také čerstvého vítěze studentských voleb nanečisto.

Původně jsem nechtěl jít volit prezidenta a kazit tak narozeninový den svého syna. Přesvědčil mě Vladimír Franz. Jak? Hrábněme namátkou mezi kandidáty - koho najdeme?

Starého Karla Schwarzenberga, jemuž náleží úcta, ale není to typ pro reprezentaci země. Ano, jeho volební hesla vycházejí z reálných pravomocí prezidenta, ale těžko odhadovat, jak se bude chovat člověk, kterého nyní řídí Miroslav Kalousek.

Janu Bobošíkovou, dámu, které vyhovují krizové okamžiky, v nichž se cítí jako ryba ve vodě. Krize v České televizi, rozhádání se svým prvotním politickým guru Vladmírem Železným, nejnověji rozkošně ublížená reakce na vyřazení a zpětné zařazení mezi kandidáty. Tahle prezidentka by do politiky klid a důstojnost nepřinesla.

Táňu Fischerovou, ženu, která s láskou pečuje o postiženého syna, což je hodno obdivu a respektu. Kdo z nás by to dokázal? Ale chtěla by - dle programu Klíčového hnutí, jehož je představitelkou - změnit svět a lidi v něm jakýmsi koktejlem dobra a trancendentních principů. Hezké, avšak tato cesta světců byla vždy hodně náročná pro ty, jež svatí nejsou, a pro majoritu tohoto národa se nehodí.

A teď - Vladimír Franz. Asi hodně přemýšlel. O úloze prezidenta. O službě. Službě, ne o funkci a pravomocích. Hovoří jednoduše, srozumitelně, klidně. Blíží se masarykovsko-čapkovskému stylu pojetí praktické politiky (pozor: ne politické praxe). Uvědomuje si, že chce být hlavou státu. Tedy osobou, která by měla politikům říkat, jak se mají chovat k občanům, jak mají chápat svou službu. Opět pozor: chápat, ne vykonávat. Zdá se, že nechce být ani přirozeným aktivistou Havlova typu ani stylizovaným vševědem Klausova ražení.

Taže to zkusím. Hodím tam Franze. A klidně v obou kolech - doufám.

Autor: Mario Böhme | čtvrtek 13.12.2012 19:55 | karma článku: 31.88 | přečteno: 2577x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 606 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Zavraždění tří ruských novinářů ve Středoafrické republice 2018

V Putinově Rusku nejen nepohodlní novináři pravidelně vypadávají z oken, jsou zastřeleni, otráveni, či umírají na „ infarkt „. Policie vždy tvrdí, že spáchali sebevraždu pod vlivem drog, nebo vypadli „ neštˇastnou náhodou „.

6.12.2022 v 21:02 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 257 | Diskuse

Pavel Ďuran

Očima rekonvalescenta

Vstal jsem hrobníkovi z lopaty. Souhlasím se Sašou Mitrofanovem. Petr Fiala mne uklidnil, neboť až odezní krize, zeštíhlí stát.

6.12.2022 v 11:26 | Karma článku: 26.28 | Přečteno: 673 | Diskuse

Jiří Nápravník

Proč je tak drahá elektřina a kde je chyba

V minulém článku o elektřině jsem psal o tom, že v ČR je dostatek elektřiny pro domácnosti, firmy a zbývá i pro export nebo prodej na burze. Okolo ceny elektřiny se objevilo mnoho Fake News, pojďme si to tedy probrat podrobně.

6.12.2022 v 7:48 | Karma článku: 36.10 | Přečteno: 1077 | Diskuse

Jiří Medula

Za všechny proti všem.... aneb budou použity staré triky ?!!!

Předvolební prezidentská kampaň vstupuje do finální fáze. Navzdory původnímu počtu uchazečů se situace velmi vyjasnila. Proto může dojít k velmi zásadní a značnou částí občanů toužebně očekávané změně. Stačí mít rozum a odvahu...

5.12.2022 v 16:47 | Karma článku: 27.45 | Přečteno: 925 |
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1179

Vystudovaný teolog, kdysi novinář, příležitostný básník. Rád čtu. Rád píšu. Rád pivo.

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...