Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Vady a chyby TGM

17. 01. 2013 21:08:14
Jaké vady nesmí vykazovat prezidentský kandidát? Mít za manželku cizinku, pobývat v exilu/emigraci, nesdílet dnes a denně se svým národem "skřípění zubů". Co by na tato tvrzení dnešních moudrých řekli lidé v roce 1918? Těžko soudit, ale určitě by klesly šance na zvolení T. G. Masaryka.

snímek: www.ceskatelevize.cz

Není hezké, když se (byť v politickém boji) používají podpásovky, nelogické či přímo nesmyslné argumenty. Navíc zahalené do alibistického: Vždyť je to jen můj názor, který nikomu nevnucuji. Neboť řekne-li názor veřejně politická, umělecká či podobná celebrita, je to svým způsobem angažované vnucování a agitace.

Podobné argumenty nyní padají na hlavu Karla Schwarzenberga. Mnoho z nich se daří vyvracet. Například: Je to Rakušák. No prostě není, protože nikdy nepřestal být českým/československým občanem. Dále: jeho otec byl fašista. Nebyl, proti fašistům bojoval a byl opravdovým českým vlastencem a obhájcem české národní identity.

Ano, nesdílel s národem jeho těžké chvíle, protože po únoru 1948 odešla jeho rodina do ciziny. Těžko soudit, nakolik exulant prožívá bolest svého domova, nakolik je odloučení těžší či lehčí. Sluší se podotknout, že Karel Schwarzenberg vždy demonstroval svoje češství, vždy připomínal nelekhý úděl svého národa a pomáhal potřebným krajanům.

Ano, jeho manželka je cizinka a nehovoří (dle médií) česky. Sluší se podotknout, že paní Schwarzenberg nekandiduje na post prezidenta a role první dámy není rolí ústavní.

Rovněž první československý prezident pobýval drahnou dobu mimo svoji vlast. Pomáhal ji, dojednával podporu, bojoval ze její emancipaci. I jeho manželka byla cizinkou a měla velké problémy s českým jazykem.

Žádná z těchto "vad" nebyla nikdy TGM vyčítána. Proč asi? Protože to vůbec není důležité. Prezident přesvědčuje svými kvalitami mravními, svými názory a postoji na základní otázky společnosti. Svou statečností a silou, která spočívá v odolávání různým tlakům. To TGM dokázal téměř beze zbytku.

Karel Schwarzenberg se jeví jako vhodný kandidát, protože se během celého svého života držel na cestě "praktikujícího češství". Protože ve veřejných funkcích (i mezinárodních) osvědčil svoji profesionalitu. Protože si o sobě nemyslí, že je neomylný a že musí být vždy po jeho. Protože je slušný člověk.


Takový byl prý i Masaryk. A s ním náš národ špatnou zkušenost rozhodně neudělal.

Autor: Mario Böhme | čtvrtek 17.1.2013 21:08 | karma článku: 14.88 | přečteno: 565x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Opoziční smlouva v Praze

Nová rada hlavního města Prahy vznikne na základě opoziční smlouvy mezi SPOLU a ANO. V Událostech, komentářích dostali prostor zástupci pirátů, topky a ANO tuto novou situaci „vysvětlit“.

7.12.2022 v 10:45 | Karma článku: 25.36 | Přečteno: 608 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Zavraždění tří ruských novinářů ve Středoafrické republice 2018

V Putinově Rusku nejen nepohodlní novináři pravidelně vypadávají z oken, jsou zastřeleni, otráveni, či umírají na „ infarkt „. Policie vždy tvrdí, že spáchali sebevraždu pod vlivem drog, nebo vypadli „ neštˇastnou náhodou „.

6.12.2022 v 21:02 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 257 | Diskuse

Pavel Ďuran

Očima rekonvalescenta

Vstal jsem hrobníkovi z lopaty. Souhlasím se Sašou Mitrofanovem. Petr Fiala mne uklidnil, neboť až odezní krize, zeštíhlí stát.

6.12.2022 v 11:26 | Karma článku: 26.28 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jiří Nápravník

Proč je tak drahá elektřina a kde je chyba

V minulém článku o elektřině jsem psal o tom, že v ČR je dostatek elektřiny pro domácnosti, firmy a zbývá i pro export nebo prodej na burze. Okolo ceny elektřiny se objevilo mnoho Fake News, pojďme si to tedy probrat podrobně.

6.12.2022 v 7:48 | Karma článku: 36.10 | Přečteno: 1077 | Diskuse

Jiří Medula

Za všechny proti všem.... aneb budou použity staré triky ?!!!

Předvolební prezidentská kampaň vstupuje do finální fáze. Navzdory původnímu počtu uchazečů se situace velmi vyjasnila. Proto může dojít k velmi zásadní a značnou částí občanů toužebně očekávané změně. Stačí mít rozum a odvahu...

5.12.2022 v 16:47 | Karma článku: 27.45 | Přečteno: 927 |
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1179

Vystudovaný teolog, kdysi novinář, příležitostný básník. Rád čtu. Rád píšu. Rád pivo.

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...